Zlot Grunwaldzki 2019


Wyświetlenia

1136

Komentarze

0

Facebook

0


W dniach 8-14 lipca Szczep 14 DH i GZ Nieporęt po raz kolejny podbił pola grunwaldzkie!W tym roku na Zlocie były aż cztery drużyny: 14 GDH „Puszcza”, 14 GDH „Orle Gniazdo”, 14 GDH „Leśna Brać” oraz 14 GDH „Puszczyki”! Przez cały rok drużyny te wykonywały zadania grunwaldzkie, które zapisane są w Skarbcu. Zadania są podzielone na trzy grupy tematyczne: „Wczoraj”, „Dziś” i „Jutro”.

Krótko o zadaniach!

Grupa „Wczoraj” – zawiera zadania, dzięki którym poznajemy historię, dziedzictwo narodowe oraz tradycję rycerską i grunwaldzką.
Grupa „Dziś” – zadania, które nastawione są na naszą służbę harcerską.
Ostatnia grupa „Jutro” – tematyka bardzo przyszłościowa w której zadania kształtują nas na przyszłość i przygotowują do życia dorosłego.
Drużyny Grunwaldzkie tworzą kroniki, w których udokumentowane są wykonane przez nie zadania.

Co robiliśmy na Zlocie?

Pierwszy dzień minął w pocie czoła! Rozkładnie namiotów – było ich aż 13! W trakcie, gdy panowie-harcerze budowali bramę Gniazda Mazowieckiego, damy-harcerki, przygotowywały dla wszystkich obiadokolację. I tak szybko minął pierwszy dzień. Kolejnego dnia harcerze brali udział w Grunwaldzkich Manewrach – pwd. Wiktoria Zakrzewska prowadziła punkt z szyframi. W tej samej chwili czwórka HS-ów brała udział w Zlotowych Zawodach Ratowniczych, gdzie zajęła 3 miejsce! Nie zabrakło również wędrówki oraz kolejnej edycji Memoriału Dh. Basi – gdzie reprezentowało nas 8 osób, a phm. Jolanta Świerczewska była na podium w biegu na 5 km.

Czwartek był dniem, gdzie wiele rzeczy się działo! Prowadzone były punkty aktywności, oczywiście nie mogło nas na nich zabraknąć! „Puszcza” prowadziła, aż dwa punkty – Fitness oraz Harc English. Odbyło się przyjęcie trzeciorocznych, także „Orle Gniazdo” na stałe przyjęło miano Drużyny Grunwaldzkiej.

Kolejnego dnia grunwaldzcy drużynowi uczestniczyli w Sejmiku Wspólnoty Drużyn Grunwaldzkich, w trakcie którego, pwd. Wiktoria Zakrzewska została instruktorem WDG.  Tradycją się już stało, że podczas jarmarku, „Puszcza” smaży regionalne placki z jabłkami, także również i w tym roku napełnialiśmy brzuchy uczestników zlotu. A żeby zrzucić zbędne kilogramy, całym zlotem tańczyliśmy MEGA BELGIJKĘ na wzgórzu, przy polu bitewnym. Wieczorem odbył się apel pamięci oraz ogniobranie – tegoroczną tematyką było Powstanie Śląskie.

Ostatniego dnia kilkunastu harcerzy z naszego Szczepu reprezentowało Gniazdo Mazowieckie podczas Apelu Grunwaldzkiego, po którym udaliśmy się wszyscy na inscenizację bitwy. Po depionierce oraz spakowaniu się wyruszyliśmy do domu!

 

Zlot Grunwaldzki to niesamowite miejsce, gdzie poznamy wiele ciekawych osób, przeżyjemy niezapomniane chwile oraz wymienimy się z wieloma środowiskami swoimi doświadczeniami. Zachęcamy do zaznajomienia się z programem WDG oraz rozpoczęcia własnej Grunwaldzkiej przygody, a kto wie, może to właśnie z Tobą, spotkamy się za rok na polach Grunwaldu?

 

 

 

Pełna fotorelacja: >KLIKNIJ< !

Z harcerskim pozdrowieniem,
CZUWAJ
Pwd. Anna Kałuska HO

 

 


Wyświetlenia

1136

Komentarze

0

Facebook

0