ceska

Czeska Przygoda


Wyświetlenia

981

Komentarze

0

Facebook

10


13-16 maja w Czechach miał miejsce 49. Zlot skautów INETRCAMP 2016r! Dostał się tam również nasz nieporęcki patrol! 8 harcerzy z 14 GDH „Puszcza” i 2 harcerki z 14 GDH „Puszczyki” mieli okazję uczestniczyć w pierwszym swoim zagranicznym harcerskim wyjeździe! Hasłem przewodnim imprezy było „Be a hero!”. Namioty rozbiliśmy w forcie Josefov koło Jaroměř, blisko granicy polskiej. W sumie na zlot przyjechało prawie 3 tyś. skautów z kilkunastu krajów: Belgii, Francji, Holandii, Czech, Niemiec, Wielkiej Brytanii, USA, Szwajcarii, Włoch, Rumuni, Słowacji i oczywiście z Polski. Na horyzoncie powiewało bardzo dużo flag, ale polski kontyngent, liczący 800 osób, był jednym z najliczniejszych.

Piątek upłynął nam pod znakiem rozbijania namiotów, zwiedzania, spacerowania po twierdzy, rozmów i zapoznawanie się z „sąsiadami”. W sobotę rano odbyła się ceremonia otwarcia, po której udaliśmy się na HIKE’a czyli wędrówkę po okolicy z nowo poznaną drużyną z Czech. Język nie stanowił przeszkody, wspólnie wykonywaliśmy zadania na trasie. Najbardziej wspominamy robienie pizzy i zwiedzanie tuneli fortu. Pogoda też nam wtedy dopisywała. Wróciliśmy zmęczeni, a to nie był jeszcze koniec atrakcji.

Czekał nas bowiem FOOD FESTIVAL czyli prezentacje różnych potraw tradycyjnych, lokalnych, drużynowych, połączonych oczywiście z degustacją. Nasz patrol postanowił smażyć placki z jabłkami, które wywołały furorę nie tylko wśród obcokrajowców 😉 Już wtedy zaczęły się pierwsze wymiany plakietkami i chustami. Wieczorem odbyła się jeszcze dyskoteka. Następnego dnia czekały nas zajęcia i punkty aktywności na Plazie. I tak, podzieleni na międzynarodowe grupy, m.in. pisaliśmy kartkę w Harcerskiej Poczcie, budowaliśmy rusztowania, poruszaliśmy się o kulach, szukaliśmy kluczy do zagadkowych skrzynek.

Była również wielojęzyczna krzyżówka, zabawa z przerzucaniem balonów, koncert ze śmieci czy dekorowanie koszulek. Każdy za udział w zajęciach otrzymywał naklejkę do swojego przewodnika zlotowego i po uzbieraniu odpowiedniej ilości naklejek mógł odebrać specjalną plakietkę na mundur – Activity Badge „Be a hero!”. Dodatkowo było wiele sklepów, w których harcerze robili pamiątkowe zakupy, a także stołówka i herbaciarnie, w których można było wypocząć przy grach planszowych.

Wieczorem odbył się koncert w klimatach rock’n’rolla. Zaskoczeniem dla nas było również przyjęcie niespodzianka, przygotowane przez przyjaciół z Czech dla jednego z naszych harcerzy, który w niedługim czasie obchodzi urodziny. Mimo, że warunki były iście polowe był tort ze świeczkami, prezenty, goście i „Sto lat!” wyśpiewane w 3 językach. Magiczna noc! W poniedziałek rano udaliśmy się na ceremonię zamknięcia i oficjalnie pożegnaliśmy się ze wszystkimi członkami zlotu.

Ostatnie zdjęcia, uściski, wymiana kontaktów i wsiedliśmy do autokarów, które szczęśliwie dowiozły nas do Warszawy. Naszą harcerska przygodę w Czechach będziemy mile wspominać! Już planujemy nasz kolejny wyjazd na INTERCAMP 2017, tym razem w Niemczech! Nie możemy się doczekać, a ty?

pwd. Dominika Zakrzewska
– drużynowa 14 GDH „Puszcza”


Wyświetlenia

981

Komentarze

0

Facebook

10